سرخط خبرها:
زمان باقی مانده تا انتخابات:
روزساعتدقیقهثانیه
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان
آبخیزداری و آبخوانداری راه حل حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تشریح آبخوانداری و تفاوت آن با آبخیزداری اظهار داشت: آبخیزداری به معنای مدیریت پایدار آبخیز است که فقط به مسئله آب ختم نمی شود بلکه شامل کل عرصه های منابع طبیعی می باشد.
وی گفت: همچنین آبخوانداری به معنای آبخیزداری در زیر و روی زمینی است، یعنی برای نگهداری آب علاوه بر روی زمین، از زیر زمین هم کمک گرفته می شود.
فرهاد عبدالشاه ادامه داد: مقداری از آبی که از آبخیز خارج می شود و در مخروطه های افکنه و دشت ها جاری می شود ، به زیر زمین می رود که به جمع آوری و مدیریت آن در زیر زمین "آبخوانداری" می گویند.
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: آبخیز (watershed) واحدی هیدرولوژیک است که به عنوان واحد فیزیک، بیولوژیکی, سیاسی, اجتماعی و اقتصادی برای طراحی ومدیریت منابع طبیعی (آب، خاک, پوشش گیاهی) پذیرفته شده است.
عبدالشاه اضافه کرد:  آبخیز داری (watershed management) عبارت است از فرآیند تنظیم و اجرای اقدامات مناسب به منظور اداره منابع موجود در آبخیز، باکسب منافع، بدون آسیب رساندن به موجودیت این منابع
وی اظهار داشت: آبخیزداری و مدیریت منابع آبخیز با هدف تحت کنترل درآوردن عملیات کشاورزی, دامپروری, ساختمان سازی, راهسازی, قطع درختان اجرا می گردد و به طور کلی هرگونه عمل, ارزیابی وتوجه به وضعیت آبخیز براساس خصوصیات زمین شناسی, خاک شناسی, پوشش گیاهی, اقلیم شناسی, هیدرولوژی وارائه رهنمودها وپیشنهادها جهت اجرا و مدیریت صحیح در مورد همه عوامل طبیعی وزیستی هر اکوسیستم در واحدهای طبیعی خاص واعمال مدیریت بر روی عواملی که در توزیع آب وکیفیت هیدرولوژیکی تاثیر دارند تا به صورت مطلوب وعلمی, خاک حوضه آبخیز از فرسایش حفظ گردد،
عبدالشاه در ادامه خاطرنشان کرد: آبخوان داری مجموعه ای از عملیات مکانیکی است که با مهار و نفوذ سیلاب بر روی عرصه های آبخوان  موجب احیاء کمی و کیفی منابع آب و خاک، تقلیل و حتی حذف خسارت های مستقیم و غیرمستقیم و در نتیجه بهینه سازی محیط زیست می شود.
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: آبخوان یا آبخواه عبارتست از مخروط افکنه هایی با رسوبات دانه درشت که به آسانی آب را از خود عبور داده و موجب تغذیه سفره های آبهای زیرزمینی می گردد و آبخوان داری مدیریت این آبخوان هاست.
وی تصریح کرد: آبخوان ها موجب مهار شن زارها و تثبیت ریگ های روان می گردند و این اراضی  پس از چند سال با کشت درختان مقاوم به خشکی و با اجرای عملیات  قرق، به جنگل و مرتع تبدیل می گردد که این امر موجب تغییر  میکروکلیمای منطقه شده و شرایط مناسبی را جهت بهبود محیط زیست و جلب پرندگان و وحوش فراهم می سازد.
عبدالشاه یادآور شد: آب های زیرزمینی همیشه در شرایط بحرانی کم آبی نقش مؤثری ایفا کرده اند  زیرا منابع آب های زیرزمینی خالص ترین و تمیزترین آب ها بوده و کمتر نیاز به تصفیه و گندزدائی دارند.
وی با بیان اینکه بهره برداری از ذخایر آب های زیرزمینی مناطق خشک و نیمه خشک از طریق  قنات، چاه های عمیق و نیمه عمیقصورت می گیرد خاطرنشان کرد: پیشرفت تکنولوژی، روشهای برداشت آبهای عمیق زیرزمینی را افزایش داده و باعث افت سطح آب های زیرزمینی شده است.
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: برای جلوگیری از افت سطح آبهای زیرزمینی و هدر رفتن آب های سطحی  اقداماتی صورت می گیرد که از آن جمله می توان به تغذیه آب های زیرزمینی و اعمال تمهیدات مدیریتی همچون جلوگیری از حفر چاه های جدید و قانونمند کردن برداشتها از چاه های موجود با در نظر گرفتن موارد خاص منطقه ای اشاره کرد.
وی ادامه داد: تغذیه سفره های آب زیرزمینی یکی از راه های استفاده بهینه از آب است که آبخیزداران انجام می دهند مانند بکار بردن روش هایی برای نفوذ دادن آب باران و آب حاصل از ذوب برف ها به درون زمین که تغذیه مصنوعی نام دارد به طوری که از هدر رفتن آب به شکل سیلاب و جاری شدن آن بر سطح زمین جلوگیری به عمل آید.
عبدالشاه درخصوص اهمیت این کار  اضافه کرد:  آب می تواند از لایه های نفوذپذیر زمین عبور کند و سپس با برخورد به لایه های غیر قابل نفوذ ،آب های زیرزمینی را تشکیل دهد که این آب ها به صورت چشمه، قنات، چاه های کم عمق و نمیه عمیق مورد بهره برداری قرار می گیرند.
او ادامه داد: اهمیت این عملیات وقتی دو برابر می شود که در مناطق مورد نظر، رودخانه دائمی وجود نداشته و یا اینکه فقط رودخانه فصلی وجود داشته باشد، ساکنین این مناطق می توانند با ذخیره سازی این آب ها  مهمترین منبع آب آشامیدنی و کشاورزی خود را بدست آورند.
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در پایان اضافه کرد: تغذیه مصنوعی با هدف کاهش خسارات سیل از طریق ذخیره این آب ها در آبخوان ها، افزایش میزان آب های زیر زمینی ،جلوگیری از پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی و کاهش هزینه های پمپاژ، پیشگیری از نفوذ آب های شور به سفره های آب زیرزمینی صورت می گیرد.
تاریخ:
1398/07/25
تعداد بازدید:
216
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal