سرخط خبرها:
زمان باقی مانده تا انتخابات:
روزساعتدقیقهثانیه
معاون اقتصادی استاندار سمنان:
افزایش دانش اقتصادی خانواده ها، رافع مشکلات اقتصادی کشور است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار سمنان گفت:ارتقاء دانش عمومی و اقتصادی خانواده ها، بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل خواهد کرد
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری سمنان
حشمت الله عسگری روز پنج شنبه 9 خرداد 98 در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با بیان اینکه بخشی ‌از‌ مدیریت بازار‌ میوه نیز بر عهده خود مردم است و صدا و سیما در سطح ملی برای این‌مهم بسیار خوب عمل کرده است، گفت:یکی از مشکلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم این است که سطح عمومی دانش اقتصادی خانوارهای ما پایین بوده و در مقوله های‌ مالیاتی، پس‌انداز، مصرف و موارد مرتبط با حقوق شهروندی و مدیریت بازار نیز با این ‌مشکل روبرو هستیم.
وی ادامه داد: متاسفانه به واسطه دولتی بودن اقتصاد در کشور، کمتر به این‌ موضوع ‌پرداخته شده است و خانوار ها با مولفه های اقتصادی در سطح ابتدایی آن، آشنایی ندارند و از این‌مسائل آگاه نیستند.
معاون استاندار سمنان با بیان اینکه مردم در این‌ حوزه ‌بسیار تاثیر گذار هستند و صدا و سیمای استان نیاز است تا به تبیین و تشریح نقش مردم در مدیریت بازار به صورت ویژه بپردازد، خاطر نشان کرد:اگر ‌خانوارهای‌ ما نسبت‌به این‌مسائل توجیه و اگاه باشند، مشکلات ما در این‌حوزه ها بسیار‌کمتر‌خواهد شد و موفقیت در این مهم، نیاز به اطلاع رسانی عمومی و تدوین برنامه‌ محتوایی مطلوب دارد.
عسگری با تاکید بر اینکه سرفصل ارتقاء دانش عمومی و سطح دانش‌اقتصادی خانواده ها در استان، توسط دفتر هماهنگی‌ امور ‌اقتصادی استانداری سمنان پیش بینی و در دستور کار قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از اختلاف قیمت گوشت قرمز در شهرستان های ‌مختلف استان، اظهار داشت: این مهم باید توسط ستاد تنظیم بازار شهرستان هایی که قیمت غیرمعقول دارند، با حضور مسئولین اصناف بررسی و مرتفع شود.
معاون اقتصادی استاندار سمنان، یکی از مشکلات امروز استان را نه با اصناف، بلکه در واقع با افرادی دانست که با اقدامات دلالی و سودجویانه، محصولات را به قیمت ارزان از تولید کنندگان خریداری و به چندین برابر سود، به مردم‌ عرضه می کنند و عنوان کرد: در زمان هدفمندی یارانه ها، غرفه هایی برای افزایش عرضه میوه توسط شهرداری ها در شهر ها راه اندازی شد، غرفه هایی که با مصوبه ستاد تنظیم ‌بازار و برای تنظیم بازار میوه و تنها برای افزایش عرضه میوه ایجاد شده بود و الان توسط شهرداری ها واگذار شدند و با کارکرد اولیه خود همخوانی‌ ندارد، باید در اسرع وقت جمع آوری شوند.
حشمت الله عسگری گفت: استان سمنان یکی از‌گران ترین بازار های میوه در کشور است که باید به صورت ویژه کنترل و مدیریت شود و یکی از راهکارهای آن عرصه مستقیم است.
وی با بیان اینکه اگر بتوانیم افراد درگیر در این ‌زنجیره توزیع را کاهش دهیم، سود آن به جیب مردم خواهد رفت و افزایش طول این زنجیره نیز به طور قطع افزایش هزینه های مردم‌را به‌همراه خواهد داشت، اذعان کرد: مقرر شده است مراکزی برای عرضه‌ مستقیم میوه توسط شهرداری بدون واگذاری مالکیت غرفه ها و با تامین میوه از عمده فروشان، در مرکز استان انجام شود و پیش بینی و برنامه ریزی برای پیش خرید میوه، یکی از ویژگی های این‌ مراکز است.
معاون استاندار سمنان نگاه فصلی به تامین میوه و خرید به روز آن، را یکی از ‌مشکلات این‌حوزه عنوان کرد و افزود: متاسفانه‌ همراه با این‌موضوع بخشی از مدیریت ما‌نیز فصلی شده است که با مدیریت و تدبیر سالانه و پیش خرید میوه ها در زمان ‌مناسب، این مشکل برطرف خواهد شد و نوسانات قیمت‌میوه را از بین خواهد برد و در نهایت سود آن‌ به جیب مصرف کنندگان خواهد رفت.
وی تاکید کرد تا شهرستان های دیگر استان نیز این رویه را به صورت ویژه در دستور کار‌خود قرار دهند.
عسگری در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: مردم در این‌ حوزه می توانند با ابزار تاخیر در خرید و کم ‌خریدن، با سود جویانی که هدف به دست ‌آوردن سودهای هنگفت‌ از مجراهای دلالی دارند، مقابله به مثل کرده و برنامه ریزی آنها را به هم ‌بزنند و با این‌ اقدام هم ‌به خود و هم به مدیریت بازار میوه و دولت کمک‌ شایانی می کنند.
وی گران فروشی در پس کم فروشی را نیز یکی دیگر از مشکلات بازار عنوان کرد و بیان داشت: باید در گشت های مشترک ستاد تنطیم‌ بازار استان، این ‌مهم ‌به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، در بحث شکر نیز علی رغم اینکه در استان در بحث ذخیره و موجودی مشکلی نداریم، برخی نارضایتی ها اعلام شده که نیاز است به این‌مهم‌ توجه جدی صورت گرفته و این موارد برطرف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار سمنان در پایان گفت: آرامش نسبی مناسبی در ایام‌ ماه‌ مبارک رمضان در استان برقرار است که به همین دلیل از تلاش های اعضای ستاد تنظیم بازار استان تقدیر و قدردانی می کنم.
تاریخ:
1398/03/09
تعداد بازدید:
340
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal